اخبار سخت افزار

قدرت نمایی AMD با عرضه پردازنده های ۸ و ۱۲ هسته ای:

شرکت AMD از تولید تراشه جدیدی با ۱۲ هسته پردازشگر خبر داده و در این میان، INTEL قصد دارد با تولید تراشه ۸ هسته‌ای رقابت خود را در این زمینه دنبال کند.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات برسام و به نقل فارس، هر دو تراشه مذکور جایگزین مدل‌های پیشین خود با ۲ و ۴ هسته پردازشگر می‌شوند که برای سال‌های گذشته در اختیار کاربران قرار گرفته‌اند.

_________________________________________________

 

شرکت AMD اعلام کرد که تیمی از اورکلاکرهای حرفه‌ای این شرکت شامل Sami Makinen، Brian Mclaclan، Pete Hardman و Aaron Schradin توانستند رکورد جهانی اورکلاک پردازنده را شکسته و رکورد جدیدی را در کتاب رکوردهای گینس به ثبت برسانند.
 به گزارش ایتنا این افراد تواستند با استفاده از پردازنده هشت هسته‌ای AMD FX-۸۱۵۰ که براساس معماری ساخت ۳۲ نانومتری ساخته شده، رکورد ۸۴۲۹ مگاهرتز را به ثبت رسانند.

 این افراد برای ثبت این رکورد از مادربورد Asus Crosshair V Formula که مادربوردی حرفه‌ای و مخصوص اورکلاک است استفاده کردند تا بتوانند دقیق‌ترین تنظیمات ممکن را روی پردازنده اعمال کرده و در شرایط سخت و در زمان استفاده از خنک‌کننده‌های همچون نیتروژن مایع دوام خوبی داشته باشد.

 اورکلاکرها با استفاده از این مادربورد توانستند ولتاژ ۰۱۶/۲ ولت را با ثبات کامل به پردازنده برسانند که برای یک پردازنده ۳۲ نانومتری مقدار بالایی است.
 در این حالت، فرکانس پایه پردازنده به ۹۲/۲۷۱ مگاهرتز و ضریب آن روی ۱۳ تنظیم گردید تا رکورد جهانی را تکان بدهد.
 حافظه مورد استفاده اورکلاکرها Corsair Dominator GT با زمان تاخیر ۲-۱۶-۲-۲۲ بوده است که توسط هر مادربوردی قابل دستیابی نیست.

 برای خنک‌کردن پردازنده این تیم ابتدا از خنک‌کننده نیتروژن مایع استفاده کردند و سپس به سراغ هلیوم مایع رفتند که نقطه جوش پایین‌تری دارد.
 حتی در این دمای بسیار پایین (که گاهی به منهای ۱۸۰ درجه سانتیگراد نیز می‌رسد) هیچ مشکلی برای پردازنده و مادربورد ایجاد نکرده و به قول معروف مشکل Cold Bug رخ نداده است.

 این سری از پردازنده‌ها قرار است در سه ماهه چهارم امسال به بازار عرضه شوند.
 مادربورد Asus Crosshair V Formula نیز در حال حاضر در بازار موجود بوده و از حرفه‌ای‌ترین چیپ‌ست AMD یعنی ۹۹۰FX استفاده می‌نماید.

 این مادربورد علاوه بر پشتیبانی از حافظه‌های DDR۳ دو کاناله، از فناوری‌های ۳-Way SLI و ۳-Way CrossfireX نیز پشتیبانی می‌نماید.
 اگر شما هم قصد اورکلاک دارید، اما با اصول آن آشنا نیستید، می‌توانید از قابلیت CPU Level Up این مادربورد استفاده کرده و تنها با یک کلیک پردازنده خود را به سادگی اورکلاک کنید.

 

/ 0 نظر / 6 بازدید