کجور زیبا

پنجک رستاق
لعل تازه اباد
سما
بسطام

لله بیجار
سنگ جار
پل ذغال

منجیر
عالیدره
جهان زار

ناصراباد
فیروزاباد
چتن

نپر
کانی
حسن اباد

نیرس
کندوسر
حیرت

هزارسم
کندیس کلا
خورشیداباد

لشکنار
کنیس
دشت نظیر

ساروس
کی کوه
دوآب کجور


توابع کجور
لیگوش
شاه ناجر
انگاس

نیتل
سریوده
انگیل

هزارخال
صالحان
برکن

واشکن
فیروزکلاسفلی
بین

کنگر
فیروزکلاعلیا
پی چلو

کهنه ده
کجور
ترخانلش


کدیر
چمرکوه


کلیک
خاچک
زانوس رستاق
لاشک
زانوس
استانکرود

لرگان
سجار
اسلام اباد

مونج
کشکک
اطاق سرا

میرکلا
کندلوس
اویل

نیچکوه
کوهپرسفلی
پول (مرکز کجور)

نیمور
کوهپرعلیا
پیده

ویسر
کیاکلا
چناربن

گیل کلا
کینج
چورن

دلسم
گتکش
خوشل
جواد خزائی پول

کجور در پهنای تاریخ
کجور و تاریخ

۱۴ آبان ۱۳۸۶

منطقه سرسبز کجور از جمله مناطق بکر و دست نخورده ایست که می توان آن را سرزمین شگفتی ها و دلاور مردانی نامید که تاریخ کهن ایران عزیز ما را سرافرازانه رقم زده است .
با این وجود ، به واسطه این که منطقه چندان شناخته شده نیست ، تعداد گردشگرانی که در سال گذشته وارد این منطقه شده اند ، بیش از 3 هزار نفر نیست .
کجور دارای آب و هوایی معتدل و سرد و چشم اندازهای طبیعی ، آبشارهای فراوان و جنگل های انبوه با گونه های ذربین ، بلوط ، بارانک ، سرخدار ، افرا ، توسکا ، ون ، اوری و نور است . آثار تاریخی به جا مانده از دوران قبل از میلاد مسیح و دوره اسلامی از جمله سد خاکی شهر کجور ، دهکده تاریخی ناسنگ با گنبد درویش خان به سبک ساسانی ، قلعه ها و پناهگاه های کوهستانی با برج و بارو در محله های مختلف ، امامزاده ها و … حکایت از قدمت این منطقه دارد .
کجور از دیرباز مهد دانش و علم و ادب بوده است . شماری از افراد اولین گروه اعزام شده به فرانسه برای تحصیل در زمان محمد شاه قاجار ، از این منطقه بوده اند ، همچنین شخصیت هایی چون » شیخ فضل الله نوری ، دکتر زکی کجوری افتتاح کننده دارالفنون ، حاج میرزا نظرپاک ریاضیدان ، فیلسوف و اولین رئیس دانشگاه تهران و استاد محمد حسین سلطانی لرگانی کجوری ، نخستین شاعر و مترجم نهج البلاغه ، نهج الفصاحه و صحیفه که از افتخارات کشور ما به حساب می آیند ، از منطقه کجور سر بلند کرده اند .
نوذر خزایی از دبیران خوش ذوق شهرستان نوشهر در معرفی بیشتر کجور می گوید : شهر و شهرستان نوشهر یعنی کجور .
زیرا مردم آن ، بازاریان و کارکنان شرکتها و ادارات ، یا کجوری اند یا وابسته به کجور که فصل گرمای خود را سبزه زارها ، آبشارها و چشمه سارهای فراوان آن می گذراننند .
وی می افزاید : کجور از سوی مجلس شورای اسلامی به عنوان منطقه محروم اعلام شده است و این محرومیت در بسیاری موارد محسوس است .
اما فرهنگ غنی و حضور دلاورمردان سلحشور ، محرومیت را کمرنگ کرده است .
خزایی ، آثار تاریخی به جا مانده از دوران کهن منطقه را بسیار ذکر کرد و گفت : آثاری وجود دارد که نشان می دهد قدمت کجور امروز و رویان دیروز به قبل از میلاد مسیح و در حدود 4000 سال پیش می رسد .
او که گزارشی از وضعیت تاریخی و اجتماعی منطقه را برای همایش کجور ارائه کرده است ، می گوید : رویان بزرگ به مرکزیت شهر کجور یا کجه ، مرکز حکمرانی کیومرث اول و بیش از 20 پادشاه دیگر بوده است .
این منطقه که امروز به سبب تقسیمات کشوری به 3 دهستان ییلاقی محدود شده است ، در گذشته با نام سرزمین رویان به مرکزیت شهر کجور ، بر طوایف بزرگی از دیوار شرقی آمل تا منطقه دیلمان حکومت داشته است .
کجور امروز ، به مرکزیت پول کجور با وسعت 1186 کیلومتر مربع وسعت دارد .
گویش مردم منطقه به زبان کردی (خواجوندی) و زبان کجوری اصیل مازندرانی است .
امروز ، سعی بر این است که کجور از محرومیت و گمنامی بیرون آید و افتخار گذشته خود را در کشور و جهان ، دوباره به دست آورد .


نمایی دور از خواچک از بالای کوه

 

/ 0 نظر / 7 بازدید